fbpx

Híres végvárak és mesés bányavárosok a Felvidéken - A felejthetetlen élményekért

Dévény, Pozsony, Nyitra, Trencsén, Bajmóc, Körmöcbánya, Selmecbánya, Besztercebánya, Zólyom

Besztercebányai kerület (Szlovákia)

kirándulazosztaly.hu csapata, mint az osztálykirándulások specialistája kézzel fogható élményeket és tartalmas kikapcsolódást kínál az osztályoknak, pedagógusoknak, tantestületeknek határainkon innen és túl. A felejthetetlen élmények mellett minden út során törekszik hazánk rejtett értékeinek felkutatására és játékos módon a tudás átadására.
 
Célunk Magyarország, valamint a határon túli természeti értékek és kulturális örökségek népszerűsítése egy- és többnapos osztálykirándulásokon keresztül. 
 
Utazási irodánk  számos térségbe szervez  utakat a hagyományok, az irodalom, a történelem és kultúra megismerésére. A tartalmas utak során, a kulturális és szabadidős programok keretében igyekszünk interaktívan megszerezhető tudást nyújtani az osztályoknak. 

A helyszínnek még nincs bejegyzése

Híres végvárak és mesés bányavárosok a Felvidéken

Híres végvárak és mesés bányavárosok a Felvidéken (5 nap, 4 éjszaka)

Szállás: 2 x 2 éjszaka panzióban
Finanszírozás: A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja.
Önrész: Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő.  Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. 
Napidíj: kísérőtanáronként  15.000 Ft/nap
Szolgáltatásaink: Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja
Díjazásunk: Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége
PROGRAM LEÍRÁS 1. nap:     Dévény – Pozsony – Vöröskő – Zoboralja Első állomásként a Dévényi vár romjaihoz látogatunk, megcsodáljuk a Duna és a Morva összefolyását és gyönyörködünk a pazar kilátásban. Magyarország hét millenniumi emlékműve közül itt állt az egyik, ennek helyén emlékezünk meg az államalapítás ezeréves évfordulójáról. Utána meglátogatjuk a Szabadság Kapuja emlékművet a vár alatt, ami a vasfüggöny áldozatainak állít emléket. A koszorúzás után a buszon beszélgetünk a vasfüggöny történelmi hátteréről. A nap legfontosabb állomása Pozsony. Bejárjuk a várat, és az alatta található gótikus koronázótemplomot, a Prímás palotát és a Városházát. Kiadós sétánk során a történelmi belvárosban ellátogatunk a Kék templomhoz, mely Lechner Ödön nevéhez fűződik, és megnézzük a belvárosi barokk palotákat, középkori polgárházakat. Következő állomásunk Vöröskő vára. Megtekintjük a gazdagon berendezett várat,  és megismerkedünk a vár legendáival. A vármúzeum interaktív formában mutatja be a Pálffy család tagjait, és korabeli mindennapjaikat. Innen Zoboraljára, az „egyedül álló” történelmi tájegységre látogatunk. A 13 Árpád-kori falu a legészakibb, még összefüggő magyar nyelvsziget a Kárpát-medencében. Az itteni közösség elszigeteltségében megőrizte ősi kultúráját, népviseletét, hagyományait. Kodály Zoltán is több alkalommal ellátogatott ide, összesen 947 népdalt jegyzett le; közülük a legismertebbet, az “A csitári hegyek alatt” címűt közösen elénekeljük. A Zobor-hegy lábánál fekvő falvak ma is hűen őrzik néphagyományukat. A Zsérei Tájház és Falumúzeum kiállításán keresztül ismerkedünk meg  Zoboralja népviseletével, valamint a régi hagyományokon alapuló népszokásaival.
Dévényi vár Pozsonyi vár
Prímás palota, Pozsony Vöröskő vára
2. nap:     Nyitra – Beckó – Trencsén Első úti célunk Nyitra, ahol megtekintjük az Alsóvárat, majd a Felsővárat, ahol a püspöki székesegyház található. A székesegyház főoltárát Szent István és Szent László szobrai díszítik. Itt egy rendhagyó történelem óra keretében megemlékezünk Szent István és Szent László történelmi szerepéről. A belvárosi sétánk során megismerkedünk a helyi magyar vonatkozású építészeti emlékekkel. A folytatásban Beckó várát ejtjük útba, meghallgatjuk a vár történetét Stibor vajdáról és bolond Beckóról, az építtetéséről szóló mondával együtt.  A várban történelem előadást hallgatunk a középkori magyar végvárrendszer kialakulásáról, és az oszmán török elleni harcban betöltött szerepéről.   Kirándulásunk következő állomása a gyönyörű Trencsén vára. A vár bejárása alatt idegenvezetőnk részletesen bemutatja a helyszín történelmi fontosságát. Sétánk során megismerjük a várkút legendáját, és felidézzük Csák Máté, Cillei Borbála és Szapolyai István ide fűződő történeteit. Gyönyörködünk a várból nyíló festői kilátásban, majd rövid sétát teszünk a belvárosban. 
Nyitrai Felsővár Püspöki székesegyház, Nyitra
Beckó vára Trencsén vára
3. nap:     Bajmóc –  Körmöcbánya A Felvidék leglátványosabb várkastélya a romatikus stílusban épült Bajmóci várkastély. A középkori lovagi vár fontosságát jól mutatja, hogy a leghíresebb  nemesi családok birtokolták. A királyi birtokban lévő vár idővel Csák Máté kezébe került, majd visszakerült a korona alá, hogy aztán később Corvin János, 1527-ben pedig a Thurzó család tulajdonába kerüljön. A várkastély bejárata előtt áll Mátyás király híres, kb. 12,5 m kerületű hatszáz éves bajmóci hársfája. A várat 1637-ben a Pálffy család szerezte meg.  A törökök két alkalommal is ostrom alá vették a várat, de elfoglalni nem tudták.  A várat  gróf Pálffy János alakíttatta 1889-1910 között a Loire menti francia várkastélyok mintájára, a ma is látható romantikus stílusú épületre.   Körmöcbánya neve a történelem során egybeforrt a pénzveréssel.  A ma is működő, 690 éve Károly Róbert által alapított pénzverde volt a Magyar Királyság legjelentősebb pénzverdéje. Messze földön híres volt az itt vert aranyak (később dukátnak nevezett forintok) tisztasága, így azok a korabeli Európa közkedvelt fizetőeszközei voltak. A várnegyedben megnézzük a Pénz- és Érmemúzeumot, majd a gótikus Szent Katalin templomot, végül látogatást teszünk a pénzverdében.  Utolsó programunk a romantikus Saskő várának megtekintése, amely egykor a Garam völgyét védte.  A Thököly szabadságharc után a várat ugyan nem építették újjá, de a könnyű kis séta pazar látvánnyal kárpótol bennünket.
Bajmóci várkastély Bajmóci várkastély
Pénz- és Érmemúzeum, Körmöcbánya Szent Katalin vártemplom
4. nap:     Selmecbánya Utunk az egykori Magyar Királyság legnagyobb bányavárosához, Selmecbányához vezet. Az idegenvezetés keretében megismerkedünk az ezüst- és aranylelőhely legendájával, majd a Bányászati Múzeumban lemegyünk a föld alá, ahol a  a bányaművelés technikai berendezéseit nézhetjük meg. Felfedező túránk során megtekintjük az Óvárat és az Újvárat, majd a Szentháromság teret. Ellátogatunk az Evangélikus Líceumhoz, ahol Petőfi Sándor és Mikszáth Kálmán is tanult. Körutunk során Mikszáth Kálmán ide köthető írásaiból olvasunk fel részleteket.  Délután felkeressük a gyönyörűen karbantartott Szentantal kastélyt. A kastély termeiben vezetett túra keretében láthatjuk a XVII.-XIX. századi bútorokat, melyeknek egy része eredetileg is a kastélyhoz tartozott. A termekben jelentős vadászati, erdészeti, faipari kiállítások láthatóak. A kastély mögötti nagy kiterjedésű angolparkban megkeressük a gyönyörű barokk kutat.  Mai napunkat a Glanzenberg-re (Csillogó hegy) vezetett könnyű túrával zárjuk. A természeti szépségekben gazdag hegy belsejében komoly bányaművelés zajlott korábban.
Bányászati Múzeum, Selmecbánya Óvár, Selmecbánya
Újvár, Selmecbánya Szentháromság tér, Selmecbánya
5. nap:     Besztercebánya – Zólyom – Korpona Elsőként Besztercebányára látogattunk, ahol a gyönyörűen felújított főtérről átsétálunk a várnegyedbe és  megnézzük a XIII. században épült gótikus Mária-templomot és a Mátyás-házat. Utóbbi épületben a besztercebányai Helytörténeti Múzeum kiállítását látogatjuk meg.  Következő állomásunk Zólyom. A belvárosi sétánk alatt megnézzük a központban fekvő, Nagy Lajos király vadászkastélyaként épült, Zólyomi-várkastélyt. Később itt született Balassi Bálint, akinek emlékét a várkapunál elhelyezett emléktábla őrzi.  Az emléktáblánál koszorúval fejezzük ki tiszteletünket a magyar irodalom első klasszikusának emléke előtt.  Korpona a Bocskai fejedelem által 1605 novemberében itt összehívott országgyűlésről híres. Az országgyűlés határozatai több, mint kétszáz évig, egészen 1848-ig terjedően meghatározták Magyarország közjogi alkotmányozását.  Egy kihelyezett történelem óra keretében megbeszéljük a Korponai Országgyűlés legfontosabb vívmányait. Ezt követően megnézzük a 13. században épült, erődítménnyel megerősített templomot és a barokk stílusban átépített plébániatemplomot.  Hazaérkezés az esti órákban.
Mátyás ház, Besztercebánya Várnegyed, Besztercebánya
Zólyomi várkastély Mária templom, Korpona
Amiben segíteni tudunk: Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését. Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását.  Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak. Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában  és az együttműködés elősegítésében. A  szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra. A HAT-21-01, HAT-21-02  pályázaton a 2021/2022-es tanévben hetedikes és középiskolás osztályok indulhatnak.  

0

küldjön nekünk üzenetet

    Kérjük adja meg a kirándulása tervezett adatait, hogy ajánlatot tudjunk küldeni