fbpx

Történelmi felfedezőúton a Székelyföld szívében - A felejthetetlen élményekért

Nagyvárad, Zsobok, Marosvásárhely, Szováta, Parajd, Korond, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Csíksomlyó, Madéfalva, Gyilkos-tó, Válaszút, Kolozsvár

Hargita megye (Románia)

Történelmi felfedezőúton a Székelyföld szívében

0

Történelmi felfedezőúton a Székelyföld szívében
Határtalanul kirándulás Erdélybe
(5 nap, 4 éjszaka)

Szállás: 3 éjszaka Marosvásárhely környékén panzióban és 1 éjszaka Csíkszeredán panzióban
Finanszírozás: A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja.
Önrész:

 

Létszám – és időpontfüggő. 45 diák főszezonon kívüli utazása önrész nélkül megoldható. Kevesebb diák vagy főszezon esetén egyeztetés szükséges.
Kísérőtanárok napidíja: 15.000 Ft/fő/nap
Projektvezető tiszteletdíja: Ellenérték fejében, megbízási szerződés keretében a kijelölt pedagógussal
Szolgáltatásaink: Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen végezi
Díjazásunk: Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége


PROGRAM LEÍRÁS

1.nap   Nagyvárad – Zsobok 

Kora reggeli indulást követően az osztály megáll Nagyváradon. Rövid belvárosi séta során, helyi idegenvezetővel felfedezik a város kulturális örökségeit, nevezetes épületeit és szobrait, így felkeresik a Római Katolikus Püspöki Palotát, Fekete Sas Palotát, Apolló Palotát, Szent László király szoboregyüttesét.

Következő állomásuk Zsobok, itt található az egyik legszebb kalotaszegi református templom. A település látnivalóinak megtekintése mellett előadást hallgatnak Kalotaszeg hagyományairól és kultúrájáról. Ezt követően a helyi Zsoboki Bethesda Gyermekotthonban egy érzékenyítő program keretében megismerkednek a árvaházban lakó diákok mindennapi életével. A kölcsönös bemutatkozást követően játékos szabadtéri sportprogramokra kerül sor a gyermekotthon diákjaival.  

Nagyváradi Püspöki Palota
Nagyvárad Nagyváradi Püspöki Palota
Apolló palota
Apolló palota, Nagyvárad Kalotaszegi református templom, Zsobok

2.nap   Szováta – Parajd – Korond – Farkaslaka – Székelyudvarhely – Csíkszereda

Reggeli után a világ legnagyobb heliotermikus tavánál, a Medve-tónál állnak meg. Miközben körbesétálják a tavat, megismerkednek a fürdőhely és a tó kialakulásának történetével, földrajzi különlegességével.

Útjukat a Parajdi sóbányában folytatják. A hatalmas termek a bejárattól 1250 méterre, 120 m mélységben vannak. A csarnokokban játszóterek, pihenőhelyek, sétálóutak mellett még egy ökumenikus kápolna is található. 
 
A program folytatásaként ellátogatnak Korondra, ahol megismerkednek a korongozás művészetével és történetével, majd az osztály megáll Farkaslakán, ahol koszorút helyeznek el a diákok Tamási Áron sírjánál.

A Székelyudvarhelyhez tartozó Szejkefürdőn a diákok meglátogatják Orbán Balázs sírját, amely egy székelykapu sor, azaz mára már egy egész székelykapu kiállítás. 

Székelyudvarhely neve 1301 óta ismert, s a rangos város legnevezetesebb épületeit keresik fel a diákok. A Fő téren látható a barokk Városháza, s a közelében a katolikus, református és unitárius templom. Kis sétával elérhető a Jézus szíve kápolna, valamint Orbán Balázs – író, történész, etnográfus – szobra.

A pezsdítő séta után a busz Csíkszeredára viszi az osztályt, ahol szintén sok a látnivaló. Petőfi Sándor szobra előtt egy rövid megemlékezés gyanánt hajthatnak főt a diákok, majd felsétálnak a  Mikó-várhoz, amelyben ma a Csíki Székely Múzeum és a Kájoni János Megyei Könyvtár működik. Ma már műemlékként tartják nyilván, ez Csíkszék legjelentősebb műemléke, történelmi nevezetessége. Nem csupán a történelmi emlékek adnak itt egymásnak randevút, de az építészeti stílusok is. A Szent Kereszt-templom, a város első római katolikus temploma 1758-ban épült barokk stílusban. A görögkatolikus temploma 1930-ban épült, ma ortodox templom. A Városháza, az egykori Vármegyeháza, 1886-ban eklektikus stílusban épült csakúgy, mint az igazságügyi palota, a Törvényszék épülete. A görögkeleti templom 1929 és 1935 között neobizánci stílusban épült, míg a Márton Áron Gimnázium 1909 és 1911 között szecessziós stílusban.

Parajdi Sóbánya
Szováta Medve-tó Parajdi sóbánya
Székelyudvarhely Mikó-vár Csíkszereda
Székelyudvarhely Csíkszereda, Mikó vár

3.nap   Csíksomlyó – Madéfalva – Karcfalva – Gyergyószentmiklós – Gyilkos-tó – Békás-szoros

Csíksomlyó neve összeforrt a Ferences Renddel. Közel hatszáz éve élnek itt a papok, s találkoznak a hívőkkel, a pünkösdi búcsún, püspök-és papszenteléseken. Érdemes egy sétát tenni a nyeregben, mert így lehet csak igazán érzékelni a terület méretét, a hely szellemét, fennköltségét.

A Madéfalvi veszedelem  nem legenda, hanem igaz történet, ugyanis a bécsi udvar követelésére 3 székely és 2 román határezredet kellett volna felállítani. A székelyek azonban meg akarták őrizni évszázados katonáskodási hagyományukat, kiváltságaikat, és ellenálltak az ezredek erőszakos felállításának, mire egy havas téli éjszakán vad ágyútűzzel megöltek mintegy 200 embert. A mészárlás és az erőszakos katonasorozás következtében kezdődött meg a székelyek kivándorlása Moldvába, ahol elrejtőzve megélhetést találtak a már évszázadok óta ott élő csángók falvaiban.

A közeli Karcfalva a Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt római katolikus vártemplomról híres, amelyet Hunyadi János adományából építettek. A 15.-16. században védőfallal vették körül, tornyát megmagasították, így védőfolyosóinak kialakítása egyedülálló a Székelyföldön.

Gyergyószentmiklós nevét a kappadókiai katonaszentről kapta, míg Marosfő névadója a határában eredő Maros folyó. A legenda szerint, aki ebből a forrásból iszik, megszépül. 

Különös legenda övezi utuk további állomását: a Gyilkos-tó és a Békás-szoros története egy szenvedélyes szerelemnek állít emléket. A tó vizéből ma is kitűnnek azok a fenyőcsonkok, amelyek mintegy kétszáz évvel ezelőtt még hűs árnyékot adtak a szűk völgyben. Ezek a megkövesedett fatörzsek egészen különös, misztikus hangulatot kölcsönöznek a tájnak.

Csíksomlyó Kegytemplom Csíksomlyói nyereg
Csíksomlyói Kegytemplom Csíksomlyói Nyereg
Gyilkos-tó Békás-szoros
Gyilkos-tó Békás-szoros

4.nap   Marosvásárhely 

A délelőttöt a diákok Marosvásárhely nevezetességeinek megismerésével töltik. Először felkeresik a Vártemplomot és a Várat, ahol megismerkednek Hunyadi János és II. Rákóczi Ferenc történelmi szerepével. Útjukat folytatva megtekintik a Városházát és a Kultúrpalotát, melyek a városkép meghatározó épületei. A Kultúrpalota Tükörtermében felfedezik  a magyar népballadákat ábrázoló üvegablakokat. Szerencsés esetben még egy meglepetésprogram  is várja őket. Ezt követően, a 17-18. században épült, barokk stílusú épületben található Teleki Tékában tesznek egy kirándulást. A marosvásárhelyi körutat a Református Kollégium-Bolyai Farkas Elméleti Líceum meglátogatásával folytatják, ahol koszorút helyeznek el a Bolyai szoborcsoportnál, végül megtekintik a Marosvásárhelyi Természettudományi Múzeum kiállítását.

Hazafelé betérnek a híres Petry Látványműhely és Múzeumba. A Petry család 1879-ben alapította meg a hentesipari vállalkozást, amely azóta is töretlenül fejlődik. A Múzeum a hentes szakma régi eszközeit mutatja be a Petry család hagyatékából, továbbá a mészáros céhet és a család történetét is megismerhetik a diákok. A Látványműhelyben a diákok szeme láttára történik a kolbásztöltés, és lehetőség van a húskészítmények kóstolására is.

Késő délután a helyi református templom orgonajátékát hallgathatják meg a diákok, majd székely néptáncokkal ismerkednek. Vacsora után tábortűz mellett lehetőségük lesz kipróbálni a frissen tanult néptánc lépéseket. 

Marosvásárhely Fő tér Kultúrpalota
Marosvásárhely Fő tér Kultúrpalota, Marosvásárhely
Marosvásárhelyi vár Marosvásárhelyi Természettudomámányi Múzeum
Marosvásárhelyi vár Természettudomámányi Múzeum

5.nap   Pusztakamarás – Válaszút –  Kolozsvár

Útban Válaszút felé megállnak Pusztakamaráson Sütő András szülőházánál. 

Ezután a diákok meglátogatják a Kallós Zoltán Alapítvány Néprajzi Gyűjteményét, ahol az erdélyi és csángó népi kultúra tárgyi világát őrzik. Az alapítvány célkitűzése a magyar népi kultúra szellemi, tárgyi értékeinek, hagyományainak megtartása és terjesztése. Azóta az Alapítvány olyan tevékenységeket, rendezvényeket, képzéseket szervez, amelyek a térség kulturális életét felpezsdítik, a szórványban élő magyar közösségek megmaradását segítik.

Délután folytatják a kulturális körutazást a kastélyok felfedezésével, és először a válaszúti Bánffy kastélyhoz utazik a csoport. A védett műemlékként nyilvántartott kastély és kastélypark kiemelt örökségnek számít. A sok viszontagságon és  háborús megpróbáltatáson átesett kastély több része eredeti állapotában maradt fenn. A kastély és a kastélykert  felújításra került és a térség kiemelkedő kulturális központjává vált.

Utolsó állomásuk Kolozsvár, ahol kihelyezett történelemóra keretében felkeresik a Mátyás király emlékéhez fűződő épületeket. A látogatás során megtekintik Mátyás király szülőházát, a Mátyás templomot, a Mátyás szoborcsoportot, a Bánffy kastélyt, a Farkas utcai Református templomot. A diákok búcsút intenek a gyönyörű Erdélynek és elindulnak hazafelé.

Kallós Néprajzi Gyűjtemény Kolozsvár Főtér
Kalló Néprajzi Gyűjtemény Szent Mihály templom, Kolozsvár
Mátyás király szülőháza Bánffy palota
Mátyás király szülőháza Bánffy palota


Amiben segíteni tudunk:

  • Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését.
  • Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását. 
  • Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak.
  • Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában  és az együttműködés elősegítésében.
  • A  szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra.
  • A HAT-KP-1-2024/1-00xxxx pályázaton majd a 2024/2025-ös tanévben hetedikes osztályok indulhatnak.