Történelmi és irodalmi személyek nyomában a Felvidéken
(5 nap, 4 éjszaka)
Szállás: | 2 x 2 éjszaka panzióban |
Finanszírozás: | A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja. |
Önrész: | Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő. Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. |
Napidíj: | kísérőtanáronként 15.000 Ft/nap |
Szolgáltatásaink: | Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja |
Díjazásunk: | Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége |
PROGRAM LEÍRÁS
1.nap: Mikszáthfalva – Alsószteregova – Fülek – Losonc – Rimaszombat – Sajógömör
Kora reggeli indulást követően első megállónk Szklabonya, más néven Mikszáthfalva. Itt született Mikszáth Kálmán, a “nagy palóc”. A házban megnézzük Mikszáth életét és munkásságát bemutató kiállítást, megtekintjük a mellszobrát, valamint megkoszorúzzuk az író emléktábláját.
Ezt követően Alsószteregován, Madách Imre egykori kastélyában állunk meg. A gyönyörűen felújított kastélyban megtekintjük a Madách életét és munkáit bemutató kiállítást. A látogatásunk végén megkoszorúzzuk Madách Imre sírját.
Következő állomásunk Fülek vára, amely a mai napig magyar többségű városka felett, egy hajdani vulkáni kúpon emelkedik. A várban sétálva megismerkedünk Fulkó lovag legendájával, Koháry István várkapitány és Gyöngyösi István életével. 1682-ben itt kiáltották ki királlyá Thököly Imrét, miután a Habsburgok elleni felkelést kirobbantó fejedelem a törökök segítségével bevette Füleket.
Losoncon megállunk a város legszebb épülete, a református templom előtt, amelynek felújítása során leltek rá az arany- és ezüstékszereket tartalmazó “Losonci kincsek”-re. Megnézzük a szecessziós stílusú városházát és a Petőfi emléktáblát.
Ezt követően érkezünk Rimaszombatra, Gömör fővárosába. Rimaszombat főterén megnézzük az itt született Blaha Lujza szobrát, Hatvani professzor emléktábláját, Ferenczy István szobrát, a magyar honfoglalás emlékművét a református templomnál, a Petőfi Sándor és Tompa Mihály emlékhelyet, valamint a Gömöri Múzeumot.
Utunkat az egykori Gömöri vármegye egyik legősibb településével, Sajógömörrel folytatjuk. Itt született a kivételes tehetségű XVIII. századi hegedű virtuóz cigányprímás Cinka Panna, akinek nagyapja II. Rákóczi Ferenc udvari zenésze volt. A kivételes tehetségű muzsikusnak Igó Aladár szobra állít emléket. Az evangélikus templom mellett áll Holló Barnabás Mátyás-szobra, amit egy híres Mátyás király monda ihletett. A monda szerint az igazságos király itt kapáltatta meg a népet lenéző főurakat, tanulságos leckét adva nekik a földműves nehéz munkájáról.
Füleki vár | Mikszáth Emlékház |
Madách Emlékmúzeum | Rimaszombat |
2.nap: Rozsnyó – Csucsom – Lucska – Szádelői-völgy
Rozsnyó, Gömör felső részének fontos központja és ősi tradíciók városa. A város híres iskoláit sok fontos magyar tudományos, irodalmi és művészeti személyiség látogatta. A város fejlődéséhez nagymértékben hozzájárultak a rozsnyói püspökök és az Andrássy nemesi család is.
II. Rákóczi Ferenc a szabadságharc idején Rozsnyóról kormányozta a fennhatósága alá tartozó országrészeket. A város a 18. századtól katolikus püspöki székhely, itt található Szlovákia legnagyobb négyzet alaprajzú középkori főtere, ahol több építészeti látványosság megtekintésére kerül sor – a 38 m magas reneszánsz-kori Őrtorony, amely kilátó toronyként is látogatható, a kétemeletes empire stílusú városháza, a kezdetben reneszánsz majd később copf stílusú püspöki palota, az egykori ferences-rendi barokk stílusú templom és kolostor, a középkori, zömök egykori bányakamara épülete, mely azt megelőzően II. Rákóczi Ferenc egyik pénzverő háza volt, a klasszicista építésű evangélikus templom, amely II. József császár Rozsnyói látogatásának emlékére készült és a Bányászati Múzeum, amely a Szlovák Karszt természeti szépségeit is bemutatja.
Innen Csucsomra vezet a diákok útja. Csucsom, a XIV.és XVIII. század között az esztergomi érsekség birtoka volt. Egykoron Gömör-Kishont vármegyéhez tartozó, a szlovák-magyar nyelvhatáron fekvő, a XX. század elején túlnyomórészt magyarok lakta település. A falu régi harangtornya a 18. századból való. A festői környezet miatt kedvelt kirándulóhely, amely felett a Gömöri érchegység második legmagasabb pontja, az 1293 m magas Pozsáló hegy magasodik. A sok évszázados múltra visszatekintő bányászat számos emlékével (tárnák, meddőhányók), a vasércbánya antimonkohója ma már ipari műemlék. A műemlékek között található egy középkori bányagép szabadtéri rekonstrukciója is. Postai képeslap bélyegzőjének tanúsága szerint 1899-ben még létezett a Csizi gyógyfürdő is a faluban.
A kora-gótikus lucskai erődtemplom megtekintése után a kirándulás a csobogókkal, vízeséssel, zúgókkal teli kanyargó Szár-patak mentén, a varázslatos Szádelői szurdokvölgybe vezet, ahol a karsztképződmények mellett jelentős a terület állat és növényvilága.
Rozsnyó | Püspöki palota, Rozsnyó |
Szádelői-szurdokvölgy | Szádelői-szurdokvölgy |
3.nap: Krasznahorka – Csetnek – Betlér – Dobsina
Reggel a helyi magyar anyanyelvű iskola diákjai bemutatják iskolájukat, majd közös sport és kulturális vetélkedőn mérik össze tudásukat.
Következő állomásunk az Andrássy család mauzóleuma és a Krasznahorkai vár, a történelmi Andrássy család középkori fészke. A legendás vár a 2012-es tűzvész után szépen újjáépült, megnyitása azonban még késik, így kívülről tudjuk egyelőre megtekinteni.
Utunkat folytatjuk Csetnekre, ahol megnézzük a 14. századi evangélikus templomot. A háromhajós gótikus templomot a szakrális freskói teszik különlegessé. A templom látogatása után meghallgatjuk a Csetneky család vallásválasztásáról szóló történetét, ezzel emlékezve a reformáció korára.
Ezt követően Betlérre utazunk, hogy felkeressük az Andrássy család egykori vadászkastélyát. Az eredeti bútorokkal berendezett kastély Kárpát-medence egyik legszebb, épségben fennmaradt kastélya. A kastélyban tett látogatásunkat a gyönyörű kastélyparkban egy sétával fejezzük be.
Elhagyjuk Gömört és a Szepességbe indulunk a hangulatos Dobsinai hágón keresztül.
Délután megállunk Dobsinán, ahol a világ egyik legjelentősebb jégbarlangjában fogunk túrázni. Ez a helyszín az UNESCO világörökségi helyszínek közé tartozik. A vezetett túra során meghallgatjuk a hely kialakulásáról szóló beszámolót.
Krasznahorkai vár | Csetneki evangélikus templom |
Betléri Andrássy kastély | Dobsina-jégbarlang |
4.nap: Késmárk – Lőcse – Szepes – Zsigra
Utunkat Késmárkon kezdjük, ahol rövid megemlékezés keretében megkoszorúzzuk az evangélikus templom nevezetességét, a Thököly Imre nyughelyéül szolgáló márvány mauzóleumot. A város látványos főterén keresztül sétálunk el a Thököly család reneszánsz stílusban átépített várába. A várban felidézzük Thököly Imre történelmi fontosságát.
Következő úti célunk Lőcse, a legendás “Fekete város”. Lőcse a Felvidék egyik legszebb kisvárosa, épen megmaradt középkori városfalával, gótikus és reneszánsz épületekkel teli óvárosával. Városnézésünk során megtekintjük a hajdani Szepes vármegye egykori székhelyének legfőbb látnivalóját, a gótikus szárnyas oltárokat tartalmazó Szent Jakab-templomot.
Innen a Szepesi várba utazunk, amely Közép-Európa legnagyobb erődítése, értékes műemlék, az UNESCO Világörökség része. A vár előbb a Szapolyai majd Thurzó és Csáky család kezébe kerül. Itt született 1487-ben Szapolyai János. A várfalakról gyönyörködünk a nagyszerű kilátásban és felelevenítjük rendhagyó történelemóra keretében az ország ketté, majd három részre szakadását.
Mai utolsó helyszínünk Zsigra, ahol megtekintjük az Árpád-kori Szent Lélek templomot. Itt láthatóak a Szent László király csatajeleneteit ábrázoló freskók. A freskók alatt idézzük fel Szent László történelmi fontosságát, valamint a elemezzük a freskókon látható csatajeleneteket.
Thököly vár, Késmárk | Szent Jakab templom, Lőcse |
Szepesi vár | Szentlélek templom, Zsigra |
5.nap: Eperjes – Kassa
Kora délelőtt Eperjes látnivalóival ismerkedünk. A város nevezetessége a Rákóczi-ház, ahol az eperjesi egyezményt megkötötték. Ennek az egyezménynek a történelmi hatásairól hallgatunk meg egy előadást. Ezután sétát teszünk a város történelmi központjában, megtekintjük római katolikus Szent Miklós plébániatemplomot, a városháza épületét és a görög katolikus Keresztelő Szent János-püspöki székesegyházat.
Délre érkezünk Kassára, a Felvidék kulturális központjába. Belvárosi sétánkat Kassa legjelentősebb építészeti alkotásával, a Szent Erzsébet-székesegyházzal kezdjük. A kassai dóm a Felvidék legcsodálatosabb középkori műemléke, a magyar gótikus művészet legkiemelkedőbb alkotása. A székesegyházban rövid megemlékezés keretében megkoszorúzzuk II. Rákóczi Ferenc fejedelem és Zrínyi Ilona sírját. A Fő téren megnézzük az Orbán-tornyot, a zenélő szökőkutat, az Állami Színház monumentális épületét és a Szent Mihály-kápolnát. A belvárosban, a városfal mellett felkeressük II. Rákóczi Ferenc egykori törökországi házának mását, az ún. Rodostói-házat.
Megérkezés haza az esti órákban.
Rákóczi ház, Eperjes | Szent Miklós templom”, Eperjes |
Szent Erzsébet katedrális, Kassa | Rodostói ház, Kassa |
Amiben segíteni tudunk:
- Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését.
- Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását.
- Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak.
- Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában és az együttműködés elősegítésében.
- A szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra.
- A HAT-21-01, HAT-21-02 pályázaton a 2021/2022-es tanévben hetedikes és középiskolás osztályok indulhatnak.