fbpx

Irodalmi és történelmi kalandozások Erdélyben - A felejthetetlen élményekért

Temesvár, Vajdahunyad, Nagyszeben, Torockó, Marosvásárhely, Segesvár, Kolozsvár, Nagyvárad

Maros megye (Románia)

Irodalmi és történelmi kalandozások Erdélyben

Vajdahunyad vára 300_224
0

Irodalmi és történelmi kalandozások Erdélyben

(5 nap, 4 éjszaka)

Szállás: 3 éjszaka Marosvásárhely környékén panzióban és 1 éjszaka Nagyenyeden
Finanszírozás: A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja.
Önrész: Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő. 40 fő felett általában megoldható önrész nélkül. Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. 
Napidíj: kísérőtanáronként  15.000 Ft/nap
Szolgáltatásaink: Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja
Díjazásunk: Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége

 

PROGRAM LEÍRÁS

1.nap   Temesvár – Vajdahunyad 

Kora reggeli indulást követően első állomásunk Temesvár. Belvárosi sétánk során felfedezzük a város nevezetes épületeit és tereit, a Losonczy teret, a Lloyd sort, a Brück házat, a református és római katolikus templomot. Utunk folytatásaként megérkezünk Vajdahunyadra, és megismerkedünk a belvárossal, majd felkeressük a Hunyadi család egykori fészkét, a Vajdahunyadi várat. Luxemburgi Zsigmond adományozta a Hunyadi birtokot Vajk kenéznek, Hunyadi János apjának, aki később a birtokról vette fel a család nevét.

Temesvar_Lloyd-palota_300_224 Temesvár_-_Losonczy_tér 300_224
Lloyd palota, Temesvár Losonczy tér, Temesvár
Brück ház Temesvár Vajdahunyad vára 300_224
Brück ház, Temesvár Vajdahunyad vára

2.nap   Nagyenyed – Torockó

Délelőtt az interaktív történelem és irodalom órák kapnak főszerepet. Nagyenyeden történelmi sétát teszünk, ellátogatunk a Bethlen Kollégiumba és a várba. Nagyenyeden leghíresebb diákjai: Apáczai Csere János, Kőrösi Csoma Sándor, Bolyai Farkas, Áprily Lajos. A középkorban épült, bástyákkal szegélyezett várban található a református vártemplom. Épületében több építészeti stílus keveredik: román stílusú torony, késő gótikus templom külső, eredetiben megmaradt szentéllyel, valamint késő barokk háromhajós templombelső.
Innen Torockóra vezet az utunk. A zömmel magyarok lakta festői fekvésű falu egyedi stílusú, hófehérre festett házaival, különleges népviseletével és népművészetével méltán nyerte el az Európa Nostra-díjat. A község központjában meglátogatjuk a főtér közepén álló, fallal körülvett unitárius erődített templomot.  Végül a Torockó fölé magasodó Székelykőre kirándulunk helyi túravezetővel és onnan gyönyörködünk a táj szépségében. 

Nagyenyedi_var_300_224 Nagyenyed Betlen Gábor Kollégium
Nagyenyedi vár Betlen Gábor Kollégium, Nagyenyed
Torockó_300_224 Székelykő_Torockó
Torockó Torockó és Székelykő

3.nap   Marosvásárhely 

A napot Marosvásárhely nevezetességeinek megismerésével fogjuk eltölteni. Az első állomásunk a Vártemplom és a Vár lesz, ahol megemlékezünk Hunyadi János és II. Rákóczi Ferenc történelmi szerepéről. Utunkat folytatva megtekintjük a Városházát és a Kultúrpalotát, melyek a városkép meghatározó épületei. A Kultúrpalota Tükörtermében felfedezzük a magyar népballadákat ábrázoló üvegablakokat. A körutat a Református Kollégium-Bolyai Farkas Elméleti Líceum meglátogatásával folytatjuk. A Bolyai Farkas Elméleti Líceum Erdély legnagyobb magyar tannyelvű iskolája, több mint ezer diákkal. A nap folytatásaként ellátogatunk a Teleki Tékába. Az olvasóközönség számára 1802-ben nyílt meg a Teleki Téka, amely a magyar nyelvterület egyik legrégebbi nyilvános könyvgyűjteménye. A marosvásárhelyi körutat a Református Kollégium-Bolyai Farkas Elméleti Líceum meglátogatásával folytatjuk, ahol koszorút helyezünk el a Bolyai szoborcsoportnál, végül megtekintjük a Marosvásárhelyi Természettudományi Múzeum kiállítását.

Hazafelé betérünk a híres Petry Látványműhely és Múzeumba. A Petry család 1879-ben alapította meg a hentesipari vállalkozást, amely azóta is töretlenül fejlődik. A múzeum a hentes szakma régi eszközeit mutatja be a Petry család hagyatékából, továbbá a mészáros céhet és a család történetét is megismerhetik a diákok. A Látványműhelyben a diákoknak elmagyarázzák a kolbászkészítés menetét, majd a végén lehetőség van a helyi húskészítmények kóstolására is.  

Marosvásárhely Fő tér Kultúrpalota
Marosvásárhely Fő tér Kultúrpalota, Marosvásárhely
Marosvásárhelyi vár Marosvásárhelyi Természettudomámányi Múzeum
Marosvásárhelyi vár Természettudomámányi Múzeum

4.nap   Szováta – Parajd – Korond – Farkaslaka – Fehéregyháza – Segesvár

A napot a világ legnagyobb heliotermikus tavának, a Medve-tó földrajzi felfedezésével indítjuk. Megismerkedünk a fürdőhely történetével és tó kialakulásával. Parajdon a helyi só különlegességéről és a sóbányászat gazdasági szerepéről beszélgetünk, majd folytatjuk utunkat Korondra, ahol megismerkedünk a korongolás művészetével és fontosságával, igény szerint kézműves foglalkozásra is van lehetőség.

Délután az irodalom és a történelem nyomába eredünk. Először Farkaslakára látogatunk, ahol Tamási Áron sírjánál koszorút helyezünk el, majd utunkat a fehéregyházi Petőfi-emlékműnél folytatjuk. A nemzeti emlékhelyen koszorúk sokasága jelzi a kollektív emlékezés folytonosságát és összetartó erejét. Végezetül Segesvárra utazunk. A segesvári várban tett séta utazás a középkorba, alkalom a korábban itt élő szász közösség kultúrájának megismerésére. Az óváros utcáit, kis tereit bejárva szépen helyreállított műemlék épületek sokaságában gyönyörködhetünk. Vacsora után, amennyiben az időjárás engedi, tábortűz melletti zenés búcsúeste vár a diákokra.

korond-300_224
Szováta Medve-tó Korond
Petőfi Emlékhely Segesvár
Petőfi Emlékhely Segesvár

5.nap   Kolozsvár – Nagyvárad

Délelőtti első állomásuk Kolozsvár, ahol helyi idegenvezető segítségével felkeressük a Mátyás király emlékéhez fűződő épületeket. A látogatás során megtekintjük Mátyás király szülőházát, a Mátyás templomot, a Mátyás szoborcsoportot, a Bánffy kastélyt, és a Farkas utcai Református templomot.

Utolsó erdélyi helyszínünk Nagyvárad. Belvárosi sétánk során felfedezzük a város nevezetes épületeit és szobrait, a Római Katolikus Püspöki Palotát, Fekete Sas  Palotát, Apolló palotát, Szent László király szoboregyüttesét.  Fájó szívvel búcsút intünk Erdélynek és elindulunk hazafelé. Megérkezés az esti órákban.

Kolozsvár Főtér Mátyás király szülőháza
Szent Mihály templom, Kolozsvár Mátyás király szülőháza
Nagyváradi Püspöki Palota
Nagyvárad Nagyváradi Püspöki Palota

Amiben segíteni tudunk:

  • Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését.
  • Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását. 
  • Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak.
  • Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában  és az együttműködés elősegítésében.
  • A  szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra.
  • HAT-KP-1-2024/1-00xxxx pályázaton majd a 2024/2025-ös tanévben hetedikes osztályok indulhatnak.