Híres végvárak és mesés bányavárosok a Felvidéken
(5 nap, 4 éjszaka)
Szállás: | 2 x 2 éjszaka panzióban |
Finanszírozás: | A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja. |
Önrész: | Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő. Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. |
Napidíj: | kísérőtanáronként 15.000 Ft/nap |
Szolgáltatásaink: | Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja |
Díjazásunk: | Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége |
PROGRAM LEÍRÁS
1. nap: Dévény – Pozsony – Vöröskő – Zoboralja
Első állomásként a Dévényi vár romjaihoz látogatunk, megcsodáljuk a Duna és a Morva összefolyását és gyönyörködünk a pazar kilátásban. Magyarország hét millenniumi emlékműve közül itt állt az egyik, ennek helyén emlékezünk meg az államalapítás ezeréves évfordulójáról. Utána meglátogatjuk a Szabadság Kapuja emlékművet a vár alatt, ami a vasfüggöny áldozatainak állít emléket. A koszorúzás után a buszon beszélgetünk a vasfüggöny történelmi hátteréről.
A nap legfontosabb állomása Pozsony. Bejárjuk a várat, és az alatta található gótikus koronázótemplomot, a Prímás palotát és a Városházát. Kiadós sétánk során a történelmi belvárosban ellátogatunk a Kék templomhoz, mely Lechner Ödön nevéhez fűződik, és megnézzük a belvárosi barokk palotákat, középkori polgárházakat.
Következő állomásunk Vöröskő vára. Megtekintjük a gazdagon berendezett várat, és megismerkedünk a vár legendáival. A vármúzeum interaktív formában mutatja be a Pálffy család tagjait, és korabeli mindennapjaikat.
Innen Zoboraljára, az „egyedül álló” történelmi tájegységre látogatunk. A 13 Árpád-kori falu a legészakibb, még összefüggő magyar nyelvsziget a Kárpát-medencében. Az itteni közösség elszigeteltségében megőrizte ősi kultúráját, népviseletét, hagyományait. Kodály Zoltán is több alkalommal ellátogatott ide, összesen 947 népdalt jegyzett le; közülük a legismertebbet, az “A csitári hegyek alatt” címűt közösen elénekeljük. A Zobor-hegy lábánál fekvő falvak ma is hűen őrzik néphagyományukat. A Zsérei Tájház és Falumúzeum kiállításán keresztül ismerkedünk meg Zoboralja népviseletével, valamint a régi hagyományokon alapuló népszokásaival.
Dévényi vár | Pozsonyi vár |
Prímás palota, Pozsony | Vöröskő vára |
2. nap: Nyitra – Beckó – Trencsén
Első úti célunk Nyitra, ahol megtekintjük az Alsóvárat, majd a Felsővárat, ahol a püspöki székesegyház található. A székesegyház főoltárát Szent István és Szent László szobrai díszítik. Itt egy rendhagyó történelem óra keretében megemlékezünk Szent István és Szent László történelmi szerepéről. A belvárosi sétánk során megismerkedünk a helyi magyar vonatkozású építészeti emlékekkel.
A folytatásban Beckó várát ejtjük útba, meghallgatjuk a vár történetét Stibor vajdáról és bolond Beckóról, az építtetéséről szóló mondával együtt. A várban történelem előadást hallgatunk a középkori magyar végvárrendszer kialakulásáról, és az oszmán török elleni harcban betöltött szerepéről.
Kirándulásunk következő állomása a gyönyörű Trencsén vára. A vár bejárása alatt idegenvezetőnk részletesen bemutatja a helyszín történelmi fontosságát. Sétánk során megismerjük a várkút legendáját, és felidézzük Csák Máté, Cillei Borbála és Szapolyai István ide fűződő történeteit. Gyönyörködünk a várból nyíló festői kilátásban, majd rövid sétát teszünk a belvárosban.
Nyitrai Felsővár | Püspöki székesegyház, Nyitra |
Beckó vára | Trencsén vára |
3. nap: Bajmóc – Körmöcbánya
A Felvidék leglátványosabb várkastélya a romatikus stílusban épült Bajmóci várkastély. A középkori lovagi vár fontosságát jól mutatja, hogy a leghíresebb nemesi családok birtokolták. A királyi birtokban lévő vár idővel Csák Máté kezébe került, majd visszakerült a korona alá, hogy aztán később Corvin János, 1527-ben pedig a Thurzó család tulajdonába kerüljön. A várkastély bejárata előtt áll Mátyás király híres, kb. 12,5 m kerületű hatszáz éves bajmóci hársfája. A várat 1637-ben a Pálffy család szerezte meg. A törökök két alkalommal is ostrom alá vették a várat, de elfoglalni nem tudták. A várat gróf Pálffy János alakíttatta 1889-1910 között a Loire menti francia várkastélyok mintájára, a ma is látható romantikus stílusú épületre.
Körmöcbánya neve a történelem során egybeforrt a pénzveréssel. A ma is működő, 690 éve Károly Róbert által alapított pénzverde volt a Magyar Királyság legjelentősebb pénzverdéje. Messze földön híres volt az itt vert aranyak (később dukátnak nevezett forintok) tisztasága, így azok a korabeli Európa közkedvelt fizetőeszközei voltak. A várnegyedben megnézzük a Pénz- és Érmemúzeumot, majd a gótikus Szent Katalin templomot, végül látogatást teszünk a pénzverdében.
Utolsó programunk a romantikus Saskő várának megtekintése, amely egykor a Garam völgyét védte. A Thököly szabadságharc után a várat ugyan nem építették újjá, de a könnyű kis séta pazar látvánnyal kárpótol bennünket.
Bajmóci várkastély | Bajmóci várkastély |
Pénz- és Érmemúzeum, Körmöcbánya | Szent Katalin vártemplom |
4. nap: Selmecbánya
Utunk az egykori Magyar Királyság legnagyobb bányavárosához, Selmecbányához vezet. Az idegenvezetés keretében megismerkedünk az ezüst- és aranylelőhely legendájával, majd a Bányászati Múzeumban lemegyünk a föld alá, ahol a a bányaművelés technikai berendezéseit nézhetjük meg. Felfedező túránk során megtekintjük az Óvárat és az Újvárat, majd a Szentháromság teret. Ellátogatunk az Evangélikus Líceumhoz, ahol Petőfi Sándor és Mikszáth Kálmán is tanult. Körutunk során Mikszáth Kálmán ide köthető írásaiból olvasunk fel részleteket.
Délután felkeressük a gyönyörűen karbantartott Szentantal kastélyt. A kastély termeiben vezetett túra keretében láthatjuk a XVII.-XIX. századi bútorokat, melyeknek egy része eredetileg is a kastélyhoz tartozott. A termekben jelentős vadászati, erdészeti, faipari kiállítások láthatóak. A kastély mögötti nagy kiterjedésű angolparkban megkeressük a gyönyörű barokk kutat.
Mai napunkat a Glanzenberg-re (Csillogó hegy) vezetett könnyű túrával zárjuk. A természeti szépségekben gazdag hegy belsejében komoly bányaművelés zajlott korábban.
Bányászati Múzeum, Selmecbánya | Óvár, Selmecbánya |
Újvár, Selmecbánya | Szentháromság tér, Selmecbánya |
5. nap: Besztercebánya – Zólyom – Korpona
Elsőként Besztercebányára látogattunk, ahol a gyönyörűen felújított főtérről átsétálunk a várnegyedbe és megnézzük a XIII. században épült gótikus Mária-templomot és a Mátyás-házat. Utóbbi épületben a besztercebányai Helytörténeti Múzeum kiállítását látogatjuk meg.
Következő állomásunk Zólyom. A belvárosi sétánk alatt megnézzük a központban fekvő, Nagy Lajos király vadászkastélyaként épült, Zólyomi-várkastélyt. Később itt született Balassi Bálint, akinek emlékét a várkapunál elhelyezett emléktábla őrzi. Az emléktáblánál koszorúval fejezzük ki tiszteletünket a magyar irodalom első klasszikusának emléke előtt.
Korpona a Bocskai fejedelem által 1605 novemberében itt összehívott országgyűlésről híres. Az országgyűlés határozatai több, mint kétszáz évig, egészen 1848-ig terjedően meghatározták Magyarország közjogi alkotmányozását. Egy kihelyezett történelem óra keretében megbeszéljük a Korponai Országgyűlés legfontosabb vívmányait. Ezt követően megnézzük a 13. században épült, erődítménnyel megerősített templomot és a barokk stílusban átépített plébániatemplomot.
Hazaérkezés az esti órákban.
Mátyás ház, Besztercebánya | Várnegyed, Besztercebánya |
Zólyomi várkastély | Mária templom, Korpona |
Amiben segíteni tudunk:
- Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését.
- Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását.
- Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak.
- Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában és az együttműködés elősegítésében.
- A szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra.
- A HAT-21-01, HAT-21-02 pályázaton a 2021/2022-es tanévben hetedikes és középiskolás osztályok indulhatnak.