fbpx

Eszéktől Fiuméig - A felejthetetlen élményekért

ellenőrizve

Eszék, Brod, Zágráb, Károlyváros, Fiume, Abbázia, Varasd

Dél-bácskai körzet (Szerbia)

Eszéktől Fiuméig

Fiume_150_150
0

Eszéktől Fiuméig
Horvátország

(5 nap, 4 éjszaka)

Szállás: 4 éjszaka 3 panzióban
Finanszírozás: A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja.
Önrész: Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő. Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. 
Napidíj: kísérőtanáronként  15.000 Ft/nap
Szolgáltatásaink: Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja
Díjazásunk: Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége

PROGRAM LEÍRÁS

1. nap:     Pélmonostor – Eszék – Laskó – Csúza

Az utazásunk első állomása Pélmonostor lesz, ahol felfedezzük a Szent Mártonnak szentelt, 1777-ben épült stílusos plébániatemplomot.

A Dráván átkelve érkezünk Eszék városába, ahol egykor állt az a török fahíd, amelyet Zrínyi égetett fel. A városban 1849 februárjában zajlott a szabadságharc legnagyobb magyar veszteséggel járó ütközete. Felfedezzük a tökéletes állapotban megmaradt barokk erődítményben Eszék óvárosát és annak főterét, a dzsámiból átalakított templomot, majd pedig a Ferences rendiek udvarában megtekintjük a bombatölcsérekből és puskahüvelyekből állított Krisztus feszületet. Innen folytatjuk utunkat a belváros felé, de előbb megállunk a kultikus “A fityó elgázolja a tankot” szobor kompozíciónál. A főtéren megnézzük a Szent Péter és Pál Nagytemplomot, valamint a főbb nevezetességeket. Sétánkat a belvárosban folytatjuk, ahol ellátogatunk a Szent Mihály templomhoz. Eszék a horvátországi magyarság kulturális központja.

Laskón meglátogatjuk a 19. század végén épült tökösi vadászkastélyt. Emellett felidézzük Sztárai Mihály prédikátor emlékét, aki 1544-ben tevékenykedett itt, és néhány év alatt 120 falut térített evangélikus hitre Szlavóniában és Baranyában.

Csúzába érve megemlékezünk Ács Gedeon református lelkészről, aki az 1848–49-es forradalom és szabadságharc résztvevője és írója volt. Sírjánál elhelyezzük a tisztelet és emlékezés koszorúit.

Szent Márton_plébániatemplom Eszéki vár
Szent Márton plébániatemplom Eszéki vár
Szent Peter és Pál_Nagytemplom Tökösi kastély
Szent Peter és Pál_Nagytemplom Tökösi kastély

2. nap:     Kopácsi-rét – Brod – Zágráb

Sétát teszünk a Kopácsi-rét Természetvédelmi Területen, mely különleges természeti érték. Ezt tanúsítja az is, hogy felkerült az UNESCO Természeti Világörökségek várólistájára. A helyi hagyományos építészeti elemeket felvonultató, ugyanakkor modern látogatóközpontban megismerhetjük a mocsaras terület élővilágát, és előadást hallgathatunk a terület jellegzetességeiről.

Második állomásként a Száva partján fekvő Brodnál állunk meg. A folyó felett átívelő közúti híd Bosznia-Hercegovinával köti össze Horvátországot. A stratégiai jelentőségű városban barokk kori erődítmény épült az Oszmán Birodalom elleni védekezésül, miután a Száva túlsó partját már korábban magukhoz csatolták a törökök és ezáltal állandó fenyegetést jelentettek. Az erőd Bród egyik legjelentősebb látnivalója, és Európa egyik legjobb állapotban fennmaradt erődje, amely a katonai erődépítészet monumentális példája.

Kopácsi-rét Kopácsi-rét
Kopácsi-rét Kopácsi-rét
Brodi erőd Művészeti Pavilon, Zágráb
Brodi erőd Művészeti Pavilon, Zágráb

3. nap:     Zágráb –  Károlyváros

Városnéző sétára indulunk Horvátország fővárosában, Zágrábban, amely számos magyar történelmi emlék színhelye. Sétánk során megtekintjük a Káptalandombon álló Mária Mennybemenetel Székesegyházat, melyet Szent László király kezdett el építtetni. A székesegyház a Szent István kápolnájában megcsodálhatjuk Szent László koronázási palástját és hermáját. A székesegyházban nyugszik Erdődy Tamás, valamint az 1919-es újratemetésük óta Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter. A Káptalandombi városrészből átsétálunk a Felsővárosba (Gradac), ahol a Jellasics-teret és a Szent Márk-teret találjuk, utóbbin a Szent Márk templommal, melynek tetején Horvátország és Zágráb címere látható.

Utolsó megállónk a 16. században alapított, festői szépségű Károlyváros, amely hangulatos utcáival és tereivel bűvöli el a látogatókat. Itt megtekintjük Dobóc várát (Dubovac), ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a városra.

Zágráb Maria Mennybementele templom Szent Márk templom
Zágráb Maria Mennybementele templom Szent Márk templom
Károlyváros Dobóci vár
Károlyváros Dobóci vár

4. nap:     Fiume – Volosko – Abbázia

A reggeli után első megállónk Fiume (Horvát neve Rijeka) lesz. Rövid sétánk során betekintést nyerünk a város történelmébe. Az egyik legfontosabb magyar vonatkozású látnivaló a kikötőben található Hullámtörő gát, melyet Mária Terézia utasítására a Magyar Királyi Hivatal főmérnöke, Hajnal Antal tervezett. Fiume történelmi belvárosában felfedezzük az Óratoronyt a korzón, a kikötőt és annak magyar feliratait. Megtekintjük a magyar időszakból fennmaradt piacot, színházat és más jelentős épületeket, mint például a Kormányzói Palotát, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épületét, az Adria-palotát és az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. székházát. Felkeressük a magyar feliratú kikötői bólyákat, a Baross emléktáblát és Jókai tábláját is. Megtekintjük Szent Víd templomát, mely a város védőszentjének szentelt, és ahol Feszty Árpád mennyegzőjét is tartották, emellett láthatjuk a 100 kunás bankjegyen is. Leereszkedünk a föld alá a védelmi bunkerekbe, majd megtekintjük az ókori “öreg kaput” és a fiumei ferde tornyot. Látogatást teszünk a kormányzósági palota múzeumában, valamint megnézzük a Hauszmann Alajos tervei alapján készült villát, amely Gróf Batthyány Lajos egykori nyaralója volt, és jelenleg tengerészeti kiállításnak ad otthont. Végül ellátogatunk Tersattoba is, ahol a Tersattoi Mária búcsújáró templom kápolnája magyar hadihajók emlékét őrzi (például a Szent István, Viribus, Unitis, stb.). Felsétálunk a Frangepánok által a 13. században épített Tersatto várba.

A hangulatos halászfaluból, Voloskóból indul a híres százéves sétány, amely Abbáziába, vagy ahogy ma ismert, Opatiába vezet.

Végül megérkezünk Abbáziába (horvát neve Opatija), ahol átsétálunk a híres százéves sétányon, és megcsodáljuk a Kvarner-öbölre nyíló lélegzetelállító panorámát. A monarchia időszaka elevenedik fel a horvát tengerparton, hiszen Fiume  mellett Abbázia  volt a magyar üdülőhely a Kvarner-öbölben. Mesebeli sétát teszünk az egész horvát tengerpart egyik legszebb, legromantikusabb sétányán, a híres Lungomare-n, amely 12 km hosszan kígyózik, gyakran mélyen a sziklafalba vájva egészen Lovranig. A sétány mentén a legpatinásabb monarchia korabeli épületek találhatók, melyek a magyar uralkodó osztály hangulatos villáit rejtik. Az Abbáziához tartozó villák gazdag történelmi múlttal rendelkeznek, sokszor nemesi származású magyar családokhoz kötődnek, melyek történetét felidézzük sétánk során. Meglátogatjuk a tengerparton a sziklákba vájt sétányt, és ellátogatunk a Hotel Palace Bellevue-hoz, mely Markusovszky Lajos, az 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelye volt. Emlékét tábla őrzi a szálloda falán. Lovranban a babérról elnevezett óvárosban sétálunk, ahol a római időkből megmaradt településmag kacskaringós kis utcái visszaidézik az adriai falucskák hangulatát. Itt találjuk azt a villát, ahol Feszty Árpád is elhunyt, emléktáblája pedig megörökíti emlékét. Fakultatív lehetőségként hajókirándulásra is lehetőségünk nyílhat az Adrián.

Fiume Fiume Óratorony
Fiume Fiume Óratorony
Abbázia Grand Hotel Volosko
Abbázia Grand Hotel Volosko

5. nap:    Jasztrebarszka – Varasd – Csáktornya

Mai első állomásunk Jasztrebarszka, ahol megcsodálhatjuk az Erdődy várkastélyt, a város legrégebbi műemlékét. Elődje, Jasztrebarszka vára, Geréb Mátyás horvát bán kezdeményezésére épült a török elleni védelem céljából 1483 és 1489 között. Az épület 1519 és 1922 között az Erdődy család birtokában volt. A város másik nevezetessége a Szent Miklós plébániatemplom, amely 13. századi eredetű. A plébániát már IV. Béla 1257-es oklevele is említi.

Tíz évig Varasd volt Horvátország fővárosa. Városnézésünk során felfedezzük az Erdődyek várkastélyát, majd sétát teszünk Európa talán legszebb barokk belvárosában. Megcsodálhatjuk a Megyeházát, a Draskovics Palotát, a székesegyházat és a gyönyörű városházát is.

Csáktornya, a Zrínyiek híres sasfészke, gazdag történelmi örökségével vár ránk. Sétát teszünk a csáktornyai várnál, majd ellátogatunk Szent Jeromos, a szlavóniai származású szent szobrához. Megtekintjük a Zrínyi fát, Zrínyi Miklós teljes alakos szobrát, a honvédő háború áldozatainak emlékművét, valamint a turulmadaras központi emlékoszlopot.

Hazaérkezés az esti órákban.

Erdődy vár Főtér, Varasd
Erdődy vár Varasd, Főtér
Varasd Várkastély Csáktornyai vár
Varasd várkastély Csáktornyai vár

Amiben segíteni tudunk:

  • Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését.
  • Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását. 
  • Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak.
  • Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában  és az együttműködés elősegítésében.
  • A  szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra.
  • A HAT-21-01, HAT-21-02  pályázaton a 2021/2022-es tanévben hetedikes és középiskolás osztályok indulhatnak.