Eszéktől Fiuméig
Horvátország
(5 nap, 4 éjszaka)
Szállás: | 4 éjszaka 3 panzióban |
Finanszírozás: | A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja. |
Önrész: | Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő. Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. |
Napidíj: | kísérőtanáronként 15.000 Ft/nap |
Szolgáltatásaink: | Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja |
Díjazásunk: | Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége |
PROGRAM LEÍRÁS
1. nap: Pélmonostor – Eszék – Laskó – Csúza
Az utazásunk első állomása Pélmonostor lesz, ahol felfedezzük a Szent Mártonnak szentelt, 1777-ben épült stílusos plébániatemplomot.
A Dráván átkelve érkezünk Eszék városába, ahol egykor állt az a török fahíd, amelyet Zrínyi égetett fel. A városban 1849 februárjában zajlott a szabadságharc legnagyobb magyar veszteséggel járó ütközete. Felfedezzük a tökéletes állapotban megmaradt barokk erődítményben Eszék óvárosát és annak főterét, a dzsámiból átalakított templomot, majd pedig a Ferences rendiek udvarában megtekintjük a bombatölcsérekből és puskahüvelyekből állított Krisztus feszületet. Innen folytatjuk utunkat a belváros felé, de előbb megállunk a kultikus “A fityó elgázolja a tankot” szobor kompozíciónál. A főtéren megnézzük a Szent Péter és Pál Nagytemplomot, valamint a főbb nevezetességeket. Sétánkat a belvárosban folytatjuk, ahol ellátogatunk a Szent Mihály templomhoz. Eszék a horvátországi magyarság kulturális központja.
Laskón meglátogatjuk a 19. század végén épült tökösi vadászkastélyt. Emellett felidézzük Sztárai Mihály prédikátor emlékét, aki 1544-ben tevékenykedett itt, és néhány év alatt 120 falut térített evangélikus hitre Szlavóniában és Baranyában.
Csúzába érve megemlékezünk Ács Gedeon református lelkészről, aki az 1848–49-es forradalom és szabadságharc résztvevője és írója volt. Sírjánál elhelyezzük a tisztelet és emlékezés koszorúit.
Szent Márton plébániatemplom | Eszéki vár |
Szent Peter és Pál_Nagytemplom | Tökösi kastély |
2. nap: Kopácsi-rét – Brod – Zágráb
Sétát teszünk a Kopácsi-rét Természetvédelmi Területen, mely különleges természeti érték. Ezt tanúsítja az is, hogy felkerült az UNESCO Természeti Világörökségek várólistájára. A helyi hagyományos építészeti elemeket felvonultató, ugyanakkor modern látogatóközpontban megismerhetjük a mocsaras terület élővilágát, és előadást hallgathatunk a terület jellegzetességeiről.
Második állomásként a Száva partján fekvő Brodnál állunk meg. A folyó felett átívelő közúti híd Bosznia-Hercegovinával köti össze Horvátországot. A stratégiai jelentőségű városban barokk kori erődítmény épült az Oszmán Birodalom elleni védekezésül, miután a Száva túlsó partját már korábban magukhoz csatolták a törökök és ezáltal állandó fenyegetést jelentettek. Az erőd Bród egyik legjelentősebb látnivalója, és Európa egyik legjobb állapotban fennmaradt erődje, amely a katonai erődépítészet monumentális példája.
Kopácsi-rét | Kopácsi-rét |
Brodi erőd | Művészeti Pavilon, Zágráb |
3. nap: Zágráb – Károlyváros
Városnéző sétára indulunk Horvátország fővárosában, Zágrábban, amely számos magyar történelmi emlék színhelye. Sétánk során megtekintjük a Káptalandombon álló Mária Mennybemenetel Székesegyházat, melyet Szent László király kezdett el építtetni. A székesegyház a Szent István kápolnájában megcsodálhatjuk Szent László koronázási palástját és hermáját. A székesegyházban nyugszik Erdődy Tamás, valamint az 1919-es újratemetésük óta Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter. A Káptalandombi városrészből átsétálunk a Felsővárosba (Gradac), ahol a Jellasics-teret és a Szent Márk-teret találjuk, utóbbin a Szent Márk templommal, melynek tetején Horvátország és Zágráb címere látható.
Utolsó megállónk a 16. században alapított, festői szépségű Károlyváros, amely hangulatos utcáival és tereivel bűvöli el a látogatókat. Itt megtekintjük Dobóc várát (Dubovac), ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a városra.
Zágráb Maria Mennybementele templom | Szent Márk templom |
Károlyváros | Dobóci vár |
4. nap: Fiume – Volosko – Abbázia
A reggeli után első megállónk Fiume (Horvát neve Rijeka) lesz. Rövid sétánk során betekintést nyerünk a város történelmébe. Az egyik legfontosabb magyar vonatkozású látnivaló a kikötőben található Hullámtörő gát, melyet Mária Terézia utasítására a Magyar Királyi Hivatal főmérnöke, Hajnal Antal tervezett. Fiume történelmi belvárosában felfedezzük az Óratoronyt a korzón, a kikötőt és annak magyar feliratait. Megtekintjük a magyar időszakból fennmaradt piacot, színházat és más jelentős épületeket, mint például a Kormányzói Palotát, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épületét, az Adria-palotát és az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. székházát. Felkeressük a magyar feliratú kikötői bólyákat, a Baross emléktáblát és Jókai tábláját is. Megtekintjük Szent Víd templomát, mely a város védőszentjének szentelt, és ahol Feszty Árpád mennyegzőjét is tartották, emellett láthatjuk a 100 kunás bankjegyen is. Leereszkedünk a föld alá a védelmi bunkerekbe, majd megtekintjük az ókori “öreg kaput” és a fiumei ferde tornyot. Látogatást teszünk a kormányzósági palota múzeumában, valamint megnézzük a Hauszmann Alajos tervei alapján készült villát, amely Gróf Batthyány Lajos egykori nyaralója volt, és jelenleg tengerészeti kiállításnak ad otthont. Végül ellátogatunk Tersattoba is, ahol a Tersattoi Mária búcsújáró templom kápolnája magyar hadihajók emlékét őrzi (például a Szent István, Viribus, Unitis, stb.). Felsétálunk a Frangepánok által a 13. században épített Tersatto várba.
A hangulatos halászfaluból, Voloskóból indul a híres százéves sétány, amely Abbáziába, vagy ahogy ma ismert, Opatiába vezet.
Végül megérkezünk Abbáziába (horvát neve Opatija), ahol átsétálunk a híres százéves sétányon, és megcsodáljuk a Kvarner-öbölre nyíló lélegzetelállító panorámát. A monarchia időszaka elevenedik fel a horvát tengerparton, hiszen Fiume mellett Abbázia volt a magyar üdülőhely a Kvarner-öbölben. Mesebeli sétát teszünk az egész horvát tengerpart egyik legszebb, legromantikusabb sétányán, a híres Lungomare-n, amely 12 km hosszan kígyózik, gyakran mélyen a sziklafalba vájva egészen Lovranig. A sétány mentén a legpatinásabb monarchia korabeli épületek találhatók, melyek a magyar uralkodó osztály hangulatos villáit rejtik. Az Abbáziához tartozó villák gazdag történelmi múlttal rendelkeznek, sokszor nemesi származású magyar családokhoz kötődnek, melyek történetét felidézzük sétánk során. Meglátogatjuk a tengerparton a sziklákba vájt sétányt, és ellátogatunk a Hotel Palace Bellevue-hoz, mely Markusovszky Lajos, az 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelye volt. Emlékét tábla őrzi a szálloda falán. Lovranban a babérról elnevezett óvárosban sétálunk, ahol a római időkből megmaradt településmag kacskaringós kis utcái visszaidézik az adriai falucskák hangulatát. Itt találjuk azt a villát, ahol Feszty Árpád is elhunyt, emléktáblája pedig megörökíti emlékét. Fakultatív lehetőségként hajókirándulásra is lehetőségünk nyílhat az Adrián.
Fiume | Fiume Óratorony |
Abbázia Grand Hotel | Volosko |
5. nap: Jasztrebarszka – Varasd – Csáktornya
Mai első állomásunk Jasztrebarszka, ahol megcsodálhatjuk az Erdődy várkastélyt, a város legrégebbi műemlékét. Elődje, Jasztrebarszka vára, Geréb Mátyás horvát bán kezdeményezésére épült a török elleni védelem céljából 1483 és 1489 között. Az épület 1519 és 1922 között az Erdődy család birtokában volt. A város másik nevezetessége a Szent Miklós plébániatemplom, amely 13. századi eredetű. A plébániát már IV. Béla 1257-es oklevele is említi.
Tíz évig Varasd volt Horvátország fővárosa. Városnézésünk során felfedezzük az Erdődyek várkastélyát, majd sétát teszünk Európa talán legszebb barokk belvárosában. Megcsodálhatjuk a Megyeházát, a Draskovics Palotát, a székesegyházat és a gyönyörű városházát is.
Csáktornya, a Zrínyiek híres sasfészke, gazdag történelmi örökségével vár ránk. Sétát teszünk a csáktornyai várnál, majd ellátogatunk Szent Jeromos, a szlavóniai származású szent szobrához. Megtekintjük a Zrínyi fát, Zrínyi Miklós teljes alakos szobrát, a honvédő háború áldozatainak emlékművét, valamint a turulmadaras központi emlékoszlopot.
Hazaérkezés az esti órákban.
Erdődy vár | Varasd, Főtér |
Varasd várkastély | Csáktornyai vár |
Amiben segíteni tudunk:
- Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését.
- Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását.
- Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak.
- Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában és az együttműködés elősegítésében.
- A szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra.
- A HAT-21-01, HAT-21-02 pályázaton a 2021/2022-es tanévben hetedikes és középiskolás osztályok indulhatnak.