fbpx

Történelmi körutazás a Felvidéken - A felejthetetlen élményekért

Komárom, Gúta, Nyitra, Selmecbánya, Trencsén, Pozsony, Dévény, Dunaszerdahely

Nagyszombati kerület (Szlovákia)

kirándulazosztaly.hu csapata, mint az osztálykirándulások specialistája kézzel fogható élményeket és tartalmas kikapcsolódást kínál az osztályoknak, pedagógusoknak, tantestületeknek határainkon innen és túl. A felejthetetlen élmények mellett minden út során törekszik hazánk rejtett értékeinek felkutatására és játékos módon a tudás átadására.
 
Célunk Magyarország, valamint a határon túli természeti értékek és kulturális örökségek népszerűsítése egy- és többnapos osztálykirándulásokon keresztül. 
 
Utazási irodánk  számos térségbe szervez  utakat a hagyományok, az irodalom, a történelem és kultúra megismerésére. A tartalmas utak során, a kulturális és szabadidős programok keretében igyekszünk interaktívan megszerezhető tudást nyújtani az osztályoknak. 

Történelmi körutazás a Felvidéken

Történelmi körutazás a Felvidéken (5 nap, 4 éjszaka)

Szállás: 4 éjszaka panzióban
Finanszírozás: A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja.
Önrész: Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő.  Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. 
Napidíj: kísérőtanáronként  15.000 Ft/nap
Szolgáltatásaink: Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja
Díjazásunk: Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége
PROGRAM LEÍRÁS 1. nap:     Komárom – Gúta – Deáki – Zoboralja Kora reggeli indulást követően első állomásunk a Komárom határon túli részén található történelmi belváros. Sétánkat a várnál kezdjük, amely hajdan a legnagyobb erődrendszer központja volt Közép-Európában. Kívülről az I- Lipót idején épült Újvár-nevű részét nézzük meg.  Ezt követően besétálunk a festői belvárosba, a Klapka térre, ahol megkoszorúzzuk a tábornok szobrát, majd megnézzük a városházát, a Zichy palotát, a Tiszti pavilont, majd kis kört teszünk az Európa udvarban. Itt felkeressük a történelmi személyiségek szobrait, majd megtekintjük a szent András templomot, a Kultúrpalotát,  a Jókai színházat és Jókai szobrát. Elhaladunk a Felvidék magyar egyeteme, a Selye János Egyetem előtt is. Utunkat Gútán folytatjuk, ahol megnézzük a Gútai Vízimalmot és Múzeumot, amely emléket állít Csallóköz ősi molnármesterségének és népi kultúrájának. Itt megnézzük a Duna utolsó úszó hajómalmát. A deáki római katolikus templom a 13. századból származik, de magába foglalja a 11. században épített Szent István-kápolnát is. Itt használták a Halotti beszédet tartalmazó kódexet, melynek irodalmi fontosságát felidézzük. Innen Zoboraljára, az „egyedül álló” történelmi tájegységre látogatunk. A 13 Árpád-kori falu a legészakibb, még összefüggő magyar nyelvsziget a Kárpát-medencében. Az itteni közösség elszigeteltségében megőrizte ősi kultúráját, népviseletét, hagyományait. Kodály Zoltán is több alkalommal ellátogatott ide, összesen 947 népdalt jegyzett le;  közülük a legismertebbet, az “A csitári hegyek alatt” címűt közösen elénekeljük. A Zobor-hegy lábánál fekvő falvak ma is hűen őrzik néphagyományukat. A Zsérei Tájház és Falumúzeum kiállításán keresztül ismerkedünk meg  Zoboralja népviseletével, valamint a régi hagyományokon alapuló népszokásaival.
Komáromi vár Klapka tér, Komárom
Gútai vízimalom Mária Mennybemenetele templom, Deáki
2. nap:     Nyitra – Bajmóc – Alsóbodok Első úti célunk Nyitra, ahol megtekintjük az Alsóvárat, majd a Felsővárat, ahol a Püspöki Székesegyház található. A székesegyház főoltárát Szent István és Szent László szobrai díszítik. Itt egy rendhagyó történelem óra keretében megemlékezünk Szent István és Szent László történelmi szerepéről. A belvárosi sétánk során megismerkedünk a helyi magyar vonatkozású építészeti emlékekkel. A Felvidék leglátványosabb várkastélya a romantikus stílusban épült Bajmóci várkastély. A középkori lovagi vár fontosságát jól mutatja, hogy a leghíresebb  nemesi családok birtokolták. A királyi birtokban lévő vár idővel Csák Máté kezébe került, majd visszakerült a korona alá, hogy aztán később Corvin János, 1527-ben pedig a Thurzó család tulajdonába kerüljön. A várkastély bejárata előtt áll Mátyás király híres, kb. 12,5 m kerületű hatszáz éves bajmóci hársfája. A várat 1637-ben a Pálffy család szerezte meg.  A törökök két alkalommal is ostrom alá vették a várat, de elfoglalni nem tudták.  A várat  gróf Pálffy János alakíttatta 1889-1910 között a Loire menti francia várkastélyok mintájára, a ma is látható romantikus stílusú épületre. Alsóbodok a zoboraljai magyar települések szívét alkotja. A Csitári hegyek, Zobor hegye és Ghymes vára háromszögének déli csúcsában fekvő település Esterházy Jánosnak is kedvelt tartózkodási helye volt. A község felett magasodó, festői szépségű dombtetőre épült az Esterházy–kálvária, amelyet rövid kirándulás keretében felkeresünk. 
Nyitrai Felsővár Püspöki székesegyház, Nyitra
Bajmóci várkastély Bajmóci várkastély
3. nap:     Beckó – Trencsén – Vöröskő Délelőtt Beckó várát ejtjük útba, meghallgatjuk a vár történetét Stibor vajdáról és bolond Beckóról, az építtetéséről szóló mondával együtt.  A várban történelem előadást hallgatunk a középkori magyar végvárrendszer kialakulásáról, és az oszmán-török elleni harcban betöltött szerepéről.   Kirándulásunkat a gyönyörű Trencsén várával folytatjuk. A vár bejárása alatt idegenvezetőnk részletesen bemutatja a helyszín történelmi fontosságát. Sétánk során megismerjük a várkút legendáját, és felidézzük Csák Máté, Cillei Borbála és Szapolyai István ide fűződő történeteit. Gyönyörködünk a várból nyíló festői kilátásban, majd rövid sétát teszünk a belvárosban.  Következő állomásunk Vöröskő vára. Megtekintjük a gazdagon berendezett várat,  és megismerkedünk a vár legendáival. A vármúzeum interaktív formában mutatja be a Pálffy család tagjait, és korabeli mindennapjaikat.
Beckó vára Trencsén vára
Trencsén Vöröskő vára
4. nap:     Kistapolcsány – Nagyvezekény – Taszármalonya Az egykori Bars vármegye legimpozánsabb kastélya a Hild József tervei alapján klasszicista stílusban átépített Kistapolcsányi kastély. A látogatás során a grandiózus kupolatermen kívül hét további klasszicista stílusú termet látogatunk meg, amelyek tele vannak értékes barokk és empire bútorokkal, gyönyörű cserépkályhákkal, impozáns csillárokkal. Óriási angolpark övezi a gyönyörű, árkádos belső udvarú, kupolás épületet.  Kistapolcsány másik nevezetességével folytatjuk a kirándulásunkat. A Kistapolcsányi Bölény Vadaskertet 1958-ban alapították azzal a küldetéssel, hogy a hegyi bölényt megmentsék a kihalástól, mivel a vadaskert létrehozásának idején az egész világon már csak 150 egyed létezett ebből a fajból. A bölény vadaskert 140 hektárnyi területen fekszik, ebből maga a tenyésztés céljára használatos rész 27 hektárt foglal el, a fennmaradt rész pedig védett övezet. A Nagyvezekényi csatában a királyi hadak 1,200 fős serege csapott össze Musztafa esztergomi bég 3,000 fős portyázó seregével 1652. augusztus 26-án.  A túlerővel szembeni balszerencsés kimenetelű ütközetben az Esterházy család négy tagja halt hősi halált. A csata helyszínén díszes emlékmű őrzi a hősök emlékét. A Taszármalonyai Arborétum a Felvidék leggazdagabb és legértékesebb idegen eredetű, főképpen örökzöld faállománnyal rendelkező arborétuma. Tekintettel az egyedi gyűjtemény terjedelmére, Európában a legnagyobbak közé sorolható. Világviszonylatban is egyedi a park, mert ilyen gyűjtemény hasonló klimatikus feltételekben nem létezik.
Kistapolcsányi várkastély Kistapolcsányi bölénypark
Taszármalonyai Arborétum Nagyvezekényi emlékmű
5. nap:     Dévény – Pozsony – Dunaszerdahely Első állomásként a Dévényi vár romjaihoz látogatunk, megcsodáljuk a Duna és a Morva összefolyását és gyönyörködünk a pazar kilátásban. Magyarország hét millenniumi emlékműve közül itt állt az egyik, ennek helyén emlékezünk meg az államalapítás ezeréves évfordulójáról. Utána meglátogatjuk a Szabadság Kapuja emlékművet a vár alatt, ami a vasfüggöny áldozatainak állít emléket. A koszorúzás után a buszon beszélgetünk a vasfüggöny történelmi hátteréről. A nap legfontosabb állomása Pozsony. Bejárjuk a várat, és az alatta található gótikus Koronázótemplomot, a Prímás Palotát és a Városházát. Kiadós sétánk során a történelmi belvárosban megnézzük a belvárosi barokk palotákat, középkori polgárházakat. Délután hazafelé röviden megállunk a Csallóköz kulturális központjában, Dunaszerdahelyen. Kívülről megnézzük a Csallóközi Múzeum épületét, amelyet a helyiek “sárga kastélyként” is gyakran emlegetnek.  Hazaérkezés az esti órákban.
Dévényi vár Pozsonyi vár
Prímás Palota, Pozsony Csallóközi Múzeum, Dunaszerdahely
Amiben segíteni tudunk: Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését. Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását.  Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak. Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában  és az együttműködés elősegítésében. A  szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra. A HAT-21-01, HAT-21-02  pályázaton a 2021/2022-es tanévben hetedikes és középiskolás osztályok indulhatnak.  

0
ajánlat kiterjesztése

küldjön nekünk üzenetet

    Kérjük adja meg a kirándulása tervezett adatait, hogy ajánlatot tudjunk küldeni