Mezőségi és Marosmenti kastélylátogatás
(5 nap, 4 éjszaka)
Szállás: | 3 éjszaka Marosvásárhely környékén panzióban és 1 éjszaka Zsobokon kollégiumban |
Finanszírozás: | A pályázat az utazást, szállást, étkezést, belépődíjakat, a kísérőtanárok napidíját és az idegenvezető díját támogatja. |
Önrész: | Célország-, létszám-, program- és időpontfüggő. 40 fő felett általában megoldható önrész nélkül. Tanárok esetén nincs önrész. Kérje ingyenes ajánlatunkat. |
Napidíj: | kísérőtanáronként 15.000 Ft/nap |
Szolgáltatásaink: | Ingyenes pályázatírást, programtervezést, utazásszervezést, tankerülettel, centrummal egyeztetéseket, pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését utazási irodánk teljes körűen vállalja |
Díjazásunk: | Pályázatírási, utazásszervezési munkadíjunkat a pályázatból gazdálkodjuk ki, az iskolának nincs fizetési kötelezettsége |
PROGRAM LEÍRÁS
1.nap Nagyvárad – Zsobok
Kora reggeli indulást követően, útközben megállunk Nagyváradon. Belvárosi sétánk során felfedezzük a város nevezetes épületeit és szobrait, a Római Katolikus Püspöki Palotát, Fekete Sas Palotát, Apolló palotát, Szent László király szoboregyüttesét.
Következő állomásunk Zsobok, itt található az egyik legszebb kalotaszegi református templom. A település látnivalóinak megtekintése mellett előadást hallgatunk Kalotaszeg hagyományairól és kultúrájáról. Ezt követően a helyi zsoboki Bethesda Gyermekotthonban egy érzékenyítő program keretében megismerkedünk a gyermekotthonban lakó diákok mindennapi életével. A kölcsönös bemutatkozást követően játékos szabadtéri játékokon veszünk részt a bentlakó diákokkal, majd vacsorát követően a nagyteremben közösen társasjátékozunk.
Nagyvárad | Nagyváradi Püspöki Palota |
Fekete Sas palota, Nagyvárad | Bethesda Gyermekotthon, Zsobok |
2. nap Válaszút – Torda
Délelőtt meglátogatjuk a Kallós Zoltán Alapítvány Néprajzi Gyűjteményét, ahol az erdélyi és csángó népi kultúra tárgyi világát őrzik. Az alapítvány célkitűzése a magyar népi kultúra szellemi, tárgyi értékeinek, hagyományainak megtartása és terjesztése. Azóta az Alapítvány olyan tevékenységeket, rendezvényeket, képzéseket szervez, amelyek a térség kulturális életét felpezsdítik, a szórványban élő magyar közösségek megmaradását segítik.
Kulturális körutazásunk következő állomása a válaszúti Bánffy kastély. A védett műemlékként nyilvántartott kastély és kastélypark kiemelt örökségnek számít. A sok viszontagságon és háborús megpróbáltatáson átesett kastély több része eredeti állapotában maradt fenn. A kastély és a kastélykert felújításra került és a térség kiemelkedő kulturális központjává vált.
Délután Tordára utazunk, ahol először a Tordai sóbányát látogatjuk meg. A sóbánya eredete, a só kitermelését igazoló dokumentumok segítségével, 1075-re vezethető vissza. Az európai forrásokból korszerűsített sóbányában gyógykezelő központot, kisebb templomot, golf- és tekepályát, amfiteátrumot hoztak létre. Ezután a Tordai-hasadékhoz utazunk, ahol egy rendhagyó földrajz órán vehetünk részt. A Tordai-hasadék Erdély egyik legismertebb, legnépszerűbb természeti látnivalója, kiránduló helye. A lenyűgöző látványt nyújtó kettéhasadt hegy a Torockói-hegység északi nyúlványában, Tordától pár kilométerre található. A szurdokban futó közkedvelt, függő hidakkal felszerelt túraút végig járása felejthetetlen élmény.
Kallós Néprajzi Gyűjtemény | Válaszúti Bánffy kastély |
Tordai sóbánya | Tordai-hasadék |
3.nap Marosvásárhely – Gernyeszeg – Marosvécs
A délelőttöt Marosvásárhely nevezetességeinek megismerésével töltjük. Először felkeressük a Vártemplomot és a Várat, ahol megismerkedhetünk Hunyadi János és II. Rákóczi Ferenc történelmi szerepével. Utunkat folytatva megtekintjük a városkép két meghatározó épületét, a Városházát és a Kultúrpalotát. A Kultúrpalota Tükörtermében felfedezzük a magyar népballadákat ábrázoló üvegablakokat. Ezt követően, a 17-18. században épült, barokk stílusú épületben található Teleki Tékában teszünk egy kirándulást. A marosvásárhelyi körutat a Református Kollégium-Bolyai Farkas Elméleti Líceum meglátogatásával folytatjuk, ahol koszorút helyezünk el a Bolyai szoborcsoportnál. Végül betérünk a híres Petry Látványműhely és Múzeumba. A Petry család 1879-ben alapította meg a hentesipari vállalkozást, amely azóta is töretlenül fejlődik.
A délutáni program első állomása a Gernyeszegi Teleki kastély, amelyet gyakran a „Maros ékköve” elnevezéssel illetnek. Az épület a barokk stílus egyik legreprezentatívabb erdélyi alkotása, amely a Budapest környéki Grassalkovich kastélyhoz hasonlít. Jelen pillanatban a kastély és az ezt körülvevő zöldövezet restaurálásán dolgoznak.
Ezt követően a Marosvécsi Kemény kastély megismerése vár ránk. Itt található Wass Albert író sírhelye is, mely az utóbbi években valódi zarándok hellyé vált. A park jelenleg ismét a Kemény család tulajdonában van. A Helikoni Közösség a romániai magyar írók legszámottevőbb és legjelentősebb irodalmi csoportosulása volt a két világháború közötti időszakban. Helikoni Közösség néven ismert az erdélyi magyar írók és költők szabad íróközössége, amelynek fóruma az 1926 és 1944 között évente egyszer Kemény János, névre szóló meghívására összeülő marosvécsi találkozó volt.
Kultúrpalota | Teleki-Téka |
Gernyeszegi Teleki kastély | Marosvécsi Kemény kastély |
4.nap Almakerék – Berethalom
Az Almakeréki Evangélikus Erődtemplom
Az Apafiak almakeréki családi templomát a Boldogasszony tiszteletére szentelték. A templomot a 15. században megerősítik, falövvel kerítik. A 15. századi bástyákból a két északon fekvőt később lebontották, mára csak az alacsony kaputorony, illetve a lőrésekkel ellátott, négyemeletes harangtorony maradt meg.
A szentélyt a 14. században gótikusan átépítik, a freskódíszítés 1390/1400-ból való. Erdély legnagyobb és legteljesebb ikonográfiai tematikájú, öt regiszterre osztott falfestményét látjuk magunk előtt, többemeletnyi magasságban, húsz méter hosszúságban. A templom másik felbecsülhetetlen értéke a 15. századból származó szárnyasoltár.
Az Almakeréki Apafi-kastély
A régi udvarház valamikor a 16. század végén – 17. század elején épült, vélhetően Apafi Miklós, vagy fia, Apafi György fejedelmi tanácsos megrendelésére. Az udvarház többször volt átépítve vagy kiegészítve, hossza meghaladta a 40, szélessége pedig a 17 métert. Apafi Mihály fejedelem halála után a birtok ugyan még megmaradt Almakeréken, a család azonban ritkán tartózkodott itt. Az oszlopos tornácossá vált épületet 2002-2007 között állították helyre, jelenleg a Károly walesi herceg védnöksége alatt működő Mihai Eminescu Trust Alapítvány tulajdona. Ma konferencia- és kiállítótermek, valamint egy könyvtár található a kiváló állapotú épületben. Károly herceg, a brit trónörökös is többször járt itt.
A Berethalmi Szász Erődtemplom
1993-tól a Berethalmi erődtemplom az UNESCO Világörökség része. Mint püspöki székhely, a monumentális templom a középkorban komoly védelemre szorult: 3 védelmi gyűrű, 6 torony és 3 bástya épült köré. A 73 fedett lépcsőfokon felmenve beérünk a legrégebbi (15. század) várgyűrűvel körülvett udvarra, balra találjuk a fából készült harangtornyot és a mauzóleumtornyot szász püspökök sírköveivel. Belseje késő gótikus csarnok, amely eredetileg Nagyboldogasszony tiszteletére épült, Erdély legnagyobb szárnyasoltárával rendelkezik, amelyet 28 oltárkép díszít, a középsőn az 1515-ös évszám látható. A templom bal oldalán a sekrestyébe vezet egy nagyon bonyolult zárral működő és szépen díszített ajtó, mely mögött a falu kincseit, értékeit, az egyházi adót őrizték. A 13 vasnyelvű szerkezet annyira egyedülálló, hogy aranyérmet nyert az 1900-as párizsi világkiállításon. A nyugati homlokzaton két magyar királyi címer is látható: II. Ulászlóé és Szapolyai János erdélyi vajdáé.
Almakerék erődtemplom | Apafi kastély, Almakerék |
Berethalmi erődtemplom | Berethalmi erődtemplom oltára |
5.nap Kolozsvár
Utolsó állomásunk Kolozsvár, ahol kihelyezett történelemóra keretében keressük fel a Mátyás király emlékéhez fűződő épületeket. A látogatás során megtekintjük Mátyás király szülőházát, a Mátyás templomot, a Mátyás szoborcsoportot, a Bánffy kastélyt, a Farkas utcai Református templomot. Innen indul haza az osztály.
Hazaérkezés az esti órákban.
Szent Mihály Templom, Kolozsvár | Mátyás király szülőháza, Kolozsvár |
Bánffy palota, Kolozsvár | Farkas utcai református templom |
Amiben segíteni tudunk:
- Utazási irodánk teljes körűen végzi a program összeállítását, a pályázat ingyenes megírását, az utazás lebonyolítását és az utazást követő pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítését.
- Helyismerettel és évtizedes tapasztalattal rendelkező határon túli partnereinkkel közösen állítottuk össze a kirándulások programjait, ők segítik az utazások gördülékeny lebonyolítását.
- Meghirdetett útjaink igény szerint, rugalmasan változtathatóak.
- Külhoni partnereink segítségével közreműködünk a külhoni magyar tannyelvű iskolákkal a kapcsolat kialakításában és az együttműködés elősegítésében.
- A szervező pedagógusnak egyeztetett összegű projektvezetési díj, a kísérőtanároknak bruttó 15,000 Ft napidíj kerül elszámolásra.
- A HAT-KP-1-2024/1-00xxxx pályázaton majd a 2024/2025-ös tanévben hetedikes osztályok indulhatnak..